Home Page

Who's Who

Meet the staff at our school!

Leadership Team

Natasha Kelly - Head Teacher                            smiley


Lisa Clarke - Deputy Headteacher

Ruth Farnsworth- Assistant Head Teacher

Kerri Bee - SENCO (Maternity Leave)
Rachel Mee - Acting SENCO (to cover maternity leave)





Designated Senior Leaders for Safeguarding

Natasha Kelly, Lisa Clarke and Carole Morledge

Early Years Foundation Stage 1 Teachers -    Carole Morledge (EYFS Leader) and Chloe Martin

Early Years Foundation Stage 2 Teachers - Gemma Rose and Liz Payne/Amy Bowyer
Year 1 Teachers  -  Rachel Mee and Hannah Webster
Year 2 Teachers  -  Amy Castle and Ursula Allen
Year 3 Teachers  -  Paula Bird/Lisa Clarke and Gina Scholten
Year 4 Teachers  -  Matthew Shadbolt and Lana Cubbon
Year 5 Teachers  -  Ruth Farnsworth/Deborah Birkett and Elaine Keeton
Year 6 Teachers  -  Chris Husbands and Nikki Allen

PPA Cover          -  Stephanie Cooke and Sue Stone

Support Teachers - Jason Kelly

Spanish Teacher  - Nicola Husbands


School Direct Trainees


Harry White


Teaching Assistants


Higher Level Teaching Assistant - Esther Brady,
Teaching Assistants - Fran Bell,  Beverley Fay,  Amanda Hall,  Karen Garrett,  Lisa Parlett, Susan Watts, Paula Duckmanton, Sue Richmond,  Mehtap Basavci, Michelle Desnica, Tina Paling, Andi Ginns-Farrow, Stephanie Watts, Maria Kasza, Carly Doleman.

Support for pupils with Specific Learning Difficulties (Dyslexia) - Angela Page


Office Staff


School Business Manager  - Janet Molyneux 
Admin Assistant               - Ruth Towle 
Admin Assistant               - Daniella Przystupa


Site Manager


Stewart Brady


Assistant Site Manager


Adrian Eyre

P.E Sports Specialist

Michael Gray


Music Specialists


Chris Hull and Richard Kirton

Mid-day Supervisors

Senior Mid-day - Susan Orange

Mid-day Supervisors -  Karen Goodburn, Pam Balm, Tamra Butler, Sharon Chapman, Balbir Kaur, Helen Laird, Emma Lewis,  Beverley Cox, Kelly Lowe, Joy Taylor, Carol Grimbley, Deborah Comery, Keilley Ironmonger, Sandra Dawson, Danielle Brown.


Lunchtime Playleaders

Linda Lane, Julie Clarke

Nursery Lunchtime Support Workers

Keyleigh Clay, Joanne Woodward, Sarah-Jane Orange.


Breakfast Club Supervisors


Julie Clarke, Linda Lane, Tamra Butler, Joanne Woodward, Natalie Baker


Family Support Worker


Donna Long (email


Attendance Improvement Officer


Jan Rusdale


Gardening Nurture Group


Lucy Sharp


Chair of Governors

Jeanette Kirkby (email: c/o )